Stroik chrzcielny Jana Sobieskiego: czepek i powijak
Stroik chrzcielny Jana Sobieskiego: czepek i powijak - Galeria zdjęć - Slajder elementów
Informacje
Czas powstania
Instytucja przechowująca
Miejsce przechowywania
Państwo
Materiał/Technika
Powiązana osoba
Numer inwentarza
Opis
Powijak zszyty z ośmiu części, lamowany niebieską wstążką; czepek z czterech trójkątów łączonych złotą koronką.
Tkanina, któej użyto do stroika pochodzi z kosztownej sukni kobiecej jakie noszono w latach 1590-1620, wśród osób wysoko postawionych. Dekoracja nawiązuje do ornamentyki włoskich tkanin z przełomu stuleci, lub z 1. ćwierci wieku XVII.
Stroik przechowywany był w rodzinie Żółtowskich, skoligaconej z Sobieskimi. Według Marii z Żółtowskich Pruszanowskiej-Trump, która ofiarowała stroik do Muzeum Archidiecezjalnego, jest on pamiątką chrztu Jana Sobieskiego, późniejszego króla Jana III.
Nie znane są jednak źródła mówiące o chrzcie Jana Sobieskiego, jego dacie, miejscu i okolicznościach, wobec czego niemożliwym jest weryfikacja rodzinnej tradycji wiążącej stroik z postacią przyszłego monarchy.
Wolno jedynie stwierdzić, iż elementy stroiku chrzcielnego wiązanego z Janem Sobieskim sporządzono z ubioru, którego datowanie nie jest sprzeczne z chronologią przekazu.
Wg not katalogowych: M. Lewandowski w: Tron Pamiątek ku czci "Najjaśniejszego, Niezwyciężonego Jana III Sobieskiego Króla Polskiego" w trzechsetlecie śmierci 1696-1996, Warszawa 1996, M. Piwocka w: Odsiecz wiedeńska 1683. Wystawa jubileuszowa w Zamku Królewskim na Wawelu w trzechsetlecie bitwy, t. I, nr kat. 137, t. II, il. nr 98.